FAN1086S33X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FAN1086S33X
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A SOT223-4
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
JESD-609 Code :
e3
Pin Count :
4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Input Voltage (Min) :
4.8V
Terminal Pitch :
2.3mm
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Package / Case :
TO-261-4, TO-261AA
PSRR :
72dB (120Hz)
Output Voltage1-Max :
3.366V
Width :
3.505mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
MATTE TIN
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Output Voltage1-Min :
3.234V
Terminal Position :
Dual
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
25°C~125°C
Qualification Status :
COMMERCIAL
Output Configuration :
Positive
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Functions :
1
Voltage - Input (Max) :
7.5V
Voltage Dropout (Max) :
1.5V @ 1.5A
Length :
6.505mm
Current - Output :
1.5A
Terminal Form :
Gull wing
Output Type :
FIXED
Number of Regulators :
1
JESD-30 Code :
R-PDSO-G4
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Terminations :
4
Output Voltage 1 :
3.3V
Datasheets
FAN1086S33X
Fairchild Semiconductor FAN1086S33X
[Voltage Regulators - Linear] Fairchild Semiconductor FAN1086S33X Overview
The Fairchild Semiconductor FAN1086S33X is a high-performance linear voltage regulator integrated circuit designed to provide a stable output voltage of 3.3V with a maximum output current of 1.5A. This device comes in a compact SOT223-4 package, offering excellent thermal performance and space-saving benefits for various electronic applications.
Fairchild Semiconductor FAN1086S33X Features
  • Stable 3.3V Output Voltage
  • Maximum Output Current of 1.5A