FAN1086S25X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FAN1086S25X
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1.5A SOT223-4
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Terminal Form :
Gull wing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
PSRR :
72dB (120Hz)
Number of Functions :
1
Package / Case :
TO-261-4, TO-261AA
Output Voltage1-Min :
2.45V
Width :
3.505mm
Voltage Dropout (Max) :
1.5V @ 1.5A
Output Type :
FIXED
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Output Configuration :
Positive
Input Voltage (Min) :
4V
Number of Regulators :
1
Output Voltage 1 :
2.5V
Output Voltage1-Max :
2.55V
Terminal Pitch :
2.3mm
Length :
6.505mm
Operating Temperature :
25°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Terminal Position :
Dual
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-30 Code :
R-PDSO-G4
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Terminal Finish :
MATTE TIN
Current - Output :
1.5A
Voltage - Input (Max) :
7.5V
Qualification Status :
COMMERCIAL
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
4
Pin Count :
4
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Datasheets
FAN1086S25X
onsemi FAN1086S25X
[Voltage Regulators - Linear] onsemi FAN1086S25X Overview
Introducing the cutting-edge FAN1086S25X from onsemi, a premier solution for precise voltage regulation in a variety of electronic applications. This Integrated Circuit (IC) boasts a robust linear design, delivering a stable output of 2.5V with a remarkable current capacity of 1.5A. Crafted with excellence and engineered for reliability, the FAN1086S25X stands as a pinnacle of innovation, catering to the demanding needs of modern electronics.
FAN1086S25X Features
  • Highly efficient linear voltage regulation
  • Output voltage: 2.5V
  • Maximum current output: 1.5A