FAN1086M5X
Mfr.Part #
FAN1086M5X
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Description
IC REG LINEAR 5V 1.5A TO263-3
Manufacturer :
onsemi
Output Voltage1-Min :
4.9V
Reach Compliance Code :
Unknown
Length :
9.97mm
Terminal Pitch :
2.54mm
Number of Terminations :
3
Operating Temperature :
25°C~125°C
Voltage - Output (Min/Fixed) :
5V
Package / Case :
Voltage Dropout (Max) :
1.5V @ 1.5A
Voltage - Input (Max) :
7.5V
Input Voltage (Min) :
6.5V
PSRR :
72dB (120Hz)
Height Seated (Max) :
4.83mm
Terminal Position :
Single
Current - Output :
1.5A
Output Voltage 1 :
5V
JESD-30 Code :
R-PSSO-G3
Datasheets
FAN1086M5X
onsemi FAN1086M5X
Fixed 2.54mm PMIC 4 TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
FAN1086M5X Overview
Tape & Reel (TR) cases are used for delivery. The Liner regulator IC is packaged in TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA case. On the Linear IC itself, there are 3 terminations. Fixed is the output type of the Voltage Regulator IC. As part of this electrical component, 1 regulators are implemented. Variations are made to the Surface Mount operating temperature range by the Voltage Regulator IC. Default settings are set to 25°C~125°C degrees. There is a Positive configured as the output function for this IC regulator. There is a current output of 1.5A from this regulator IC. There are a total of 4 pins on this board.