FAN1086M5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FAN1086M5
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Package / Case
TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 5V 1.5A TO263-3
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Qualification Status :
COMMERCIAL
Number of Terminations :
3
Height Seated (Max) :
4.83mm
Operating Temperature :
25°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
Reach Compliance Code :
Unknown
Terminal Position :
Single
Surface Mount :
yes
Output Voltage 1 :
5V
Length :
9.97mm
Voltage Dropout (Max) :
1.5V @ 1.5A
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Output Type :
FIXED
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Tube
Voltage - Input (Max) :
7.5V
Package / Case :
Input Voltage (Min) :
6.5V
Terminal Form :
Gull wing
Pbfree Code :
yes
Output Voltage1-Min :
4.9V
Number of Regulators :
1
Pin Count :
4
Terminal Pitch :
2.54mm
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Functions :
1
PSRR :
72dB (120Hz)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-30 Code :
R-PSSO-G3
Output Configuration :
Positive
Voltage - Output (Min/Fixed) :
5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Finish :
MATTE TIN
Current - Output :
1.5A
Datasheets
FAN1086M5
Fairchild Semiconductor FAN1086M5
[Voltage Regulators - Linear Fairchild Semiconductor FAN1086M5] Overview
FAN1086M5 Features
  • High-Performance Linear Voltage Regulation
  • Output Voltage: 5V
  • Maximum Output Current: 1.5A