FAN1086M33X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FAN1086M33X
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Package / Case
TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A TO263-3
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
PSRR :
72dB (120Hz)
Current - Output :
1.5A
Number of Terminations :
3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature :
25°C~125°C
Terminal Position :
Single
Output Voltage 1 :
3.3V
Number of Functions :
1
Output Voltage1-Min :
3.234V
Package / Case :
Output Voltage1-Max :
3.366V
Output Type :
FIXED
Voltage - Input (Max) :
7.5V
Terminal Finish :
MATTE TIN
JESD-30 Code :
R-PSSO-G3
Input Voltage (Min) :
4.8V
JESD-609 Code :
e3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Regulators :
1
Length :
9.97mm
Pbfree Code :
yes
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Output Configuration :
Positive
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Form :
Gull wing
Qualification Status :
COMMERCIAL
Pin Count :
4
Height Seated (Max) :
4.83mm
Mounting Type :
Surface Mount
Reach Compliance Code :
Unknown
Terminal Pitch :
2.54mm
Surface Mount :
yes
Voltage Dropout (Max) :
1.5V @ 1.5A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
FAN1086M33X
Fairchild Semiconductor FAN1086M33X
[Voltage Regulators - Linear] Fairchild Semiconductor FAN1086M33X Overview
The Fairchild Semiconductor FAN1086M33X is a high-performance linear voltage regulator integrated circuit designed to deliver a stable output voltage of 3.3V with a maximum current rating of 1.5A. With its TO263-3 package, this IC offers efficient power management in a compact form factor, making it ideal for various industrial and commercial applications.
FAN1086M33X Features
  • Output Voltage: 3.3V
  • Maximum Output Current: 1.5A