FAN1086M33X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FAN1086M33X
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A TO263-3
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Number of Terminations :
3
Package / Case :
Output Configuration :
Positive
JESD-609 Code :
e3
Terminal Form :
Gull wing
Input Voltage (Min) :
4.8V
Surface Mount :
yes
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Terminal Pitch :
2.54mm
JESD-30 Code :
R-PSSO-G3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
4.83mm
Mounting Type :
Surface Mount
Reach Compliance Code :
Unknown
Voltage Dropout (Max) :
1.5V @ 1.5A
Qualification Status :
COMMERCIAL
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage - Input (Max) :
7.5V
Current - Output :
1.5A
Output Voltage 1 :
3.3V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
9.97mm
Number of Regulators :
1
Number of Functions :
1
Output Voltage1-Max :
3.366V
Output Voltage1-Min :
3.234V
Pin Count :
4
Terminal Finish :
MATTE TIN
Output Type :
FIXED
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Position :
Single
PSRR :
72dB (120Hz)
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
25°C~125°C
Datasheets
FAN1086M33X
onsemi FAN1086M33X
Fixed 2.54mm PMIC 4 TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
FAN1086M33X Overview
Tape & Reel (TR) cases are used for delivery. The Liner regulator IC is packaged in TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA case. On the Linear IC itself, there are 3 terminations. Fixed is the output type of the Voltage Regulator IC. As part of this electrical component, 1 regulators are implemented. Variations are made to the Surface Mount operating temperature range by the Voltage Regulator IC. Default settings are set to 25°C~125°C degrees. There is a Positive configured as the output function for this IC regulator. There is a current output of 1.5A from this regulator IC. There are a total of 4 pins on this board.