FAN1086M25X
Mfr.Part #
FAN1086M25X
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1.5A TO263-3
Manufacturer :
onsemi
Voltage - Input (Max) :
7.5V
Height Seated (Max) :
4.83mm
Operating Temperature :
25°C~125°C
PSRR :
72dB (120Hz)
Length :
9.97mm
Terminal Finish :
MATTE TIN
Output Voltage 1 :
2.5V
JESD-30 Code :
R-PSSO-G3
Current - Output :
1.5A
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Number of Terminations :
3
Voltage Dropout (Max) :
1.5V @ 1.5A
Package / Case :
Output Voltage1-Max :
2.55V
Terminal Pitch :
2.54mm
Output Type :
FIXED
Reach Compliance Code :
Unknown
Input Voltage (Min) :
4V
Output Voltage1-Min :
2.45V
Datasheets
FAN1086M25X
onsemi FAN1086M25X
Fixed 2.54mm PMIC 4 TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
FAN1086M25X Overview
In the case of Tape & Reel (TR) cases, the regulater IC is delivered. Packaging of the Liner regulator IC takes the form of a TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA case. The PMIC chip has 3 terminations. Fixed is the Voltage Regulator Chip's output type. Linear IC consists of 1 battery regulators. The range of operating temperatures of Surface Mount are programmable in the Voltage Regulator Chip, so that the temperature can be varied as desired. Keeping the temperature at 25°C~125°C degrees is necessary for this regulator to function. There is an output function of Positive configured for this regulator. Currently, 1.5A are being output by it at the moment. The chip has a total of 4 pins on it, each with its own function.