FAN1086M25
Mfr.Part #
FAN1086M25
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Package / Case
TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1.5A TO263-3
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Input Voltage (Min) :
4V
Output Voltage1-Max :
2.55V
PSRR :
72dB (120Hz)
Terminal Pitch :
2.54mm
JESD-30 Code :
R-PSSO-G3
Output Voltage 1 :
2.5V
Length :
9.97mm
4
Reach Compliance Code :
Unknown
Output Voltage1-Min :
2.45V
Package / Case :
Current - Output :
1.5A
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Height Seated (Max) :
4.83mm
Number of Terminations :
3
Operating Temperature :
25°C~125°C
Voltage - Input (Max) :
7.5V
Voltage Dropout (Max) :
1.5V @ 1.5A