FAN1086D33X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FAN1086D33X
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A DPAK
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Operating Temperature :
25°C~125°C
Output Voltage1-Max :
3.366V
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
Output Configuration :
Positive
Terminal Pitch :
2.29mm
Current - Output :
1.5A
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
JESD-609 Code :
e3
Terminal Form :
Gull wing
Output Type :
FIXED
Input Voltage (Min) :
4.8V
Number of Functions :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
PSRR :
72dB (120Hz)
Pbfree Code :
yes
Terminal Position :
Single
Qualification Status :
COMMERCIAL
Width :
5.775mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Finish :
MATTE TIN
Output Voltage1-Min :
3.234V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Output Voltage 1 :
3.3V
Height Seated (Max) :
2.39mm
Voltage - Input (Max) :
7.5V
Surface Mount :
yes
Length :
6.54mm
Voltage Dropout (Max) :
1.5V @ 1.5A
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Pin Count :
4
Number of Regulators :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
FAN1086D33X
onsemi FAN1086D33X
Fixed 2.29mm PMIC 4 TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
FAN1086D33X Overview
This Voltage Regulator IC comes inTape & Reel (TR) packaging. Packaged in a TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 case, the battery regulator IC is protected from damage during shipment. There are 2 terminations on the gadget. The IC chip's output type is Fixed. This electronic component implements 1 regulators. The Linear Voltage Regulator's mounting type is Surface Mount. The IC Regulator is set to operate at 25°C~125°C degrees. This regulator's output function is configured to be Positive. Its current output stands at 1.5A. There are totally 4 pins on this chip.