FAN1086D33X
Mfr.Part #
FAN1086D33X
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A DPAK
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Current - Output :
1.5A
Voltage - Input (Max) :
7.5V
Length :
6.54mm
Terminal Finish :
MATTE TIN
Width :
5.775mm
Output Voltage 1 :
3.3V
PSRR :
72dB (120Hz)
Input Voltage (Min) :
4.8V
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
25°C~125°C
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Output Voltage1-Min :
3.234V
Package / Case :
Voltage Dropout (Max) :
1.5V @ 1.5A
Terminal Pitch :
2.29mm
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Height Seated (Max) :
2.39mm
Output Voltage1-Max :
3.366V
Datasheets
FAN1086D33X
Fairchild Semiconductor FAN1086D33X
Voltage Regulators - Linear Fairchild Semiconductor FAN1086D33X Overview
Introducing the FAN1086D33X, a robust linear voltage regulator designed by Fairchild Semiconductor, this device ensures reliable fixed output voltage of 3.3V and a current up to 1.5A. Ideal for applications requiring high stability and low dropout voltage, the FAN1086D33X is crafted to deliver continuous, dependable performance. Its compact DPAK package allows for efficient heat dissipation and minimal space usage on PCB layouts, making it a preferred choice for advanced electronic systems. The integration of over-current and over-temperature protection enhances its safety features, ensuring your designs are both robust and durable.
FAN1086D33X Features
  • Fixed output voltage of 3.3V suitable for consistent power supply.
  • High output current up to 1.5A, supporting heavier load applications.