FAN1086D285X
Mfr.Part #
FAN1086D285X
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Description
IC REG LINEAR 2.85V 1.5A DPAK
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Width :
5.775mm
Qualification Status :
Not Qualified
Output Voltage1-Min :
2.793V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.85V
Voltage Dropout (Max) :
1.5V @ 1.5A
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
MATTE TIN
Voltage - Input (Max) :
7.5V
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Current - Output :
1.5A
Terminal Pitch :
2.29mm
Height Seated (Max) :
2.39mm
Output Voltage 1 :
2.85V
e3
ECCN Code :
EAR99
Input Voltage (Min) :
4.35V
Length :
6.54mm
Operating Temperature :
25°C~125°C
Output Voltage1-Max :
2.907V
PSRR :
72dB (120Hz)
Package / Case :
Datasheets
FAN1086D285X
onsemi FAN1086D285X
Fixed 2.29mm PMIC 4 TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
FAN1086D285X Overview
In the case of Tape & Reel (TR) cases, the regulater IC is delivered. Packaging of the Liner regulator IC takes the form of a TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 case. The PMIC chip has 2 terminations. Fixed is the Voltage Regulator Chip's output type. Linear IC consists of 1 battery regulators. The range of operating temperatures of Surface Mount are programmable in the Voltage Regulator Chip, so that the temperature can be varied as desired. Keeping the temperature at 25°C~125°C degrees is necessary for this regulator to function. There is an output function of Positive configured for this regulator. Currently, 1.5A are being output by it at the moment. The sum of the pins in this unit is 4.