FAN1086D25X
Mfr.Part #
FAN1086D25X
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1.5A DPAK
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Length :
6.54mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
25°C~125°C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Output Voltage1-Min :
2.45V
Package / Case :
Voltage Dropout (Max) :
1.5V @ 1.5A
Pin Count :
4
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Single
Terminal Form :
Gull wing
Number of Terminations :
2
Voltage - Input (Max) :
7.5V
Terminal Pitch :
2.29mm
Output Voltage1-Max :
2.55V
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Regulators :
1
Width :
5.775mm
Output Voltage 1 :
2.5V
Height Seated (Max) :
2.39mm
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Terminal Finish :
MATTE TIN
Input Voltage (Min) :
4V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Surface Mount :
yes
PSRR :
72dB (120Hz)
Current - Output :
1.5A
Datasheets
FAN1086D25X
onsemi FAN1086D25X
Fixed 2.29mm PMIC 4 TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
FAN1086D25X Overview
The package is delivered in a Tape & Reel (TR) case. In order to package the IC voltage regulator, a TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 case is used. On the Voltage regulator IC, there are 2 terminations that can be connected. This IC Regulator has a type of output called Fixed. There are 1 regulators implemented in this electroic component. Surface Mount can be adjusted in the Linear IC in order to vary the temperature range over which Linear Regulator operates. The IC voltage regulator must be maintained at 25°C~125°C degrees for it to function. As you can see, this regulator's output function is configured to be Positive. At present, it can produce an output of up to 1.5A. As you can see, the regulator IC has a total of 4 pins.