FAN1084T15
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FAN1084T15
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.5V 4.5A TO220-3
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Packaging :
Tube
Number of Terminations :
3
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.5V
JESD-609 Code :
e3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
Not Applicable
Peak Reflow Temperature (Cel) :
Not Applicable
Voltage - Input (Max) :
7V
Number of Functions :
1
Terminal Finish :
Tin
Terminal Position :
Single
Output Voltage 1 :
1.5V
Output Configuration :
Positive
Reach Compliance Code :
Unknown
Current - Output :
4.5A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
25°C~125°C
Number of Regulators :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Current - Quiescent (Iq) :
4mA
Input Voltage (Min) :
4.75V
Pin Count :
3
Output Type :
FIXED
Qualification Status :
COMMERCIAL
Mounting Type :
Through Hole
Surface Mount :
No
Protection Features :
Over Temperature
Voltage Dropout (Max) :
1.5V @ 4.5A
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
TO-220-3
Datasheets
FAN1084T15
onsemi FAN1084T15
Fixed PMIC 3 TO-220-3
FAN1084T15 Overview
The package contains a Tube case. In TO-220-3 cases, it is packaged. This gadget has 3 terminations on it, each with a different function. Fixed is the IC Voltage Regulator's output type. A total of 1 regulators are implemented in this eletric component. Through Hole operating temperature varies depending on the IC Voltage Regulator. The Regulator IC chip is set to operate at 25°C~125°C degrees. It has been configured that the output function of this IC regulator is Positive. There is an output of 4.5A at the moment. In total, there are 3 pins on this chip, which makes it a very large chip.