FA28X8R2A333KRU00
Mfr.Part #
FA28X8R2A333KRU00
Description
CAP CER 0.033UF 100V X8RADIAL
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Published :
Voltage - Rated :
100V
Capacitance :
0.033µF
Packaging :
Bulk
Datasheets
FA28X8R2A333KRU00
TDK Corporation FA28X8R2A333KRU00
FA 0.033μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X8R 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -55°C~150°C High Temperature Through Hole Radial
FA28X8R2A333KRU00 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X8R.
FA28X8R2A333KRU00 Features
a size/dimension of 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm