FA28X8R2A222KNU00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FA28X8R2A222KNU00
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2200PF 100V X8RADIAL
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
±10%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Capacitance :
2200pF
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Applications :
Automotive
Voltage - Rated :
100V
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
FA
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Published :
Size / Dimension :
0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Temperature Coefficient :
X8R
Ratings :
AEC-Q200
Feature :
High Temperature
Package / Case :
Radial
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Datasheets
FA28X8R2A222KNU00
TDK Corporation FA28X8R2A222KNU00
FA 2200pF 100V Ceramic Capacitor ±10% X8R 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -55°C~150°C High Temperature Through Hole Radial