FA28X8R2A153KNU06
Mfr.Part #
FA28X8R2A153KNU06
Description
CAP CER 0.015UF 100V X8R RADIAL
Size / Dimension :
0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
Voltage - Rated :
100V
Through Hole
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tape and Box (TB)
Capacitance :
0.015µF
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Formed Leads - Kinked
Lead/Base Style :
Kinked
Lead Pitch :
5.0038mm
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Datasheets
FA28X8R2A153KNU06
TDK Corporation FA28X8R2A153KNU06
FA 0.015μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X8R 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -55°C~150°C High Temperature Through Hole Radial