FA28X8R2A152KNU06
Mfr.Part #
FA28X8R2A152KNU06
Description
CAP CER 1500PF 100V X8R RADIAL
Ceramic Capacitors
Lead/Base Style :
Kinked
Tolerance :
±10%
Mount :
Through Hole
Capacitance :
1500pF
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Size / Dimension :
0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Voltage - Rated :
100V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Pbfree Code :
yes
Datasheets
FA28X8R2A152KNU06
TDK Corporation FA28X8R2A152KNU06
FA 1500pF 100V Ceramic Capacitor ±10% X8R 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -55°C~150°C High Temperature Through Hole Radial