FA28X8R1H333KNU06
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FA28X8R1H333KNU06
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.033UF 50V X8R RADIAL
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Size / Dimension :
0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Temperature Coefficient :
X8R
Ratings :
AEC-Q200
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Capacitance :
0.033µF
Lead/Base Style :
Kinked
Pbfree Code :
yes
Feature :
High Temperature
Lead Pitch :
5.0038mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
FA
Applications :
Automotive
Package / Case :
Radial
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
50V
Packaging :
Tape and Box (TB)
Tolerance :
±10%
Factory Lead Time :
24 Weeks
Mount :
Through Hole
Published :
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Datasheets
FA28X8R1H333KNU06
TDK Corporation FA28X8R1H333KNU06
FA 0.033μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X8R 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -55°C~150°C High Temperature Through Hole Radial