FA28X8R1E683KNU06
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FA28X8R1E683KNU06
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.068UF 25V X8R RADIAL
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
0.068μF
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead/Base Style :
Kinked
Package / Case :
Radial
Temperature Coefficient :
X8R
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
AEC-Q200
Factory Lead Time :
24 Weeks
Lead Pitch :
5.0038mm
Mounting Type :
Through Hole
Feature :
High Temperature
Size / Dimension :
0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Voltage - Rated :
25V
Published :
Tolerance :
±10%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Series :
FA
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Applications :
Automotive
Mount :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Datasheets
FA28X8R1E683KNU06
TDK Corporation FA28X8R1E683KNU06
FA 0.068μF 25V Ceramic Capacitor ±10% X8R 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -55°C~150°C High Temperature Through Hole Radial