FA28X7S2A683KRU06
Mfr.Part #
FA28X7S2A683KRU06
Description
CAP CER 0.068UF 100V X7S RADIAL
Voltage - Rated :
100V
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead/Base Style :
Kinked
Size / Dimension :
0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
Package / Case :
Radial
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Capacitance :
0.068μF
Tolerance :
±10%
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Pitch :
5.0038mm
Temperature Coefficient :
X7S
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Datasheets
FA28X7S2A683KRU06
TDK Corporation FA28X7S2A683KRU06
FA 0.068μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7S 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -55°C~125°C Through Hole Radial