FA28X7S2A683KRU00
Mfr.Part #
FA28X7S2A683KRU00
Description
CAP CER 0.068UF 100V X7S RADIAL
Voltage - Rated :
100V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
X7S
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
Capacitance :
0.068μF
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Datasheets
FA28X7S2A683KRU00
TDK Corporation FA28X7S2A683KRU00
FA 0.068μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7S 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -55°C~125°C Through Hole Radial
FA28X7S2A683KRU00 Overview
Programs on this device are of 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7S being the highest temperature coefficient.
FA28X7S2A683KRU00 Features
a size/dimension of 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm