FA28X7S2A473KRU06
Mfr.Part #
FA28X7S2A473KRU06
Description
CAP CER 0.047UF 100V X7S RADIAL
Ceramic Capacitors
Terminal Pitch :
5mm
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Shape :
Wire
Multilayer :
yes
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Tolerance :
±10%
Lead/Base Style :
Kinked
Packing Method :
Ammo Pack
Ratings :
AEC-Q200
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
0.047µF
Published :
Length :
4mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Temperature Characteristics Code :
X7S
Temperature Coefficient :
X7S
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Size / Dimension :
0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
Voltage - Rated :
100V
Radial
Width :
2.5mm
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Number of Terminations :
2
Datasheets
FA28X7S2A473KRU06
TDK Corporation FA28X7S2A473KRU06
FA 0.047μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7S 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial