FA28X7S2A333KRU06
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FA28X7S2A333KRU06
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.033UF 100V X7S RADIAL
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
24 Weeks
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Published :
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Packing Method :
Ammo Pack
Width :
2.5mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
4mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Temperature Characteristics Code :
X7S
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Package / Case :
Radial
Series :
FA
Ratings :
AEC-Q200
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
Wire
Lead/Base Style :
Kinked
Terminal Pitch :
5mm
Temperature Coefficient :
X7S
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Ceramic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Tolerance :
±10%
Applications :
Automotive
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated :
100V
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
Capacitance :
0.033µF
Datasheets
FA28X7S2A333KRU06
TDK Corporation FA28X7S2A333KRU06
FA 0.033μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7S 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial