FA28X7R2A682KNU06
Mfr.Part #
FA28X7R2A682KNU06
Description
CAP CER 6800PF 100V X7R RADIAL
AEC-Q200
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Lead/Base Style :
Kinked
Terminal Shape :
Wire
Mount :
Through Hole
Packing Method :
Ammo Pack
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
24 Weeks
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
Width :
2.5mm
Capacitance :
6800pF
Number of Terminations :
2
Radial
Dielectric Material :
Ceramic
Length :
4mm
Multilayer :
yes
Voltage - Rated :
100V
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Terminal Pitch :
5mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Pitch :
5.0038mm
Applications :
Automotive
Temperature Characteristics Code :
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Datasheets
FA28X7R2A682KNU06
TDK Corporation FA28X7R2A682KNU06
FA 6800pF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial