FA28X7R2A223KNU06
Mfr.Part #
FA28X7R2A223KNU06
Description
CAP CER 0.022UF 100V X7R RADIAL
Ceramic Capacitors
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Box (TB)
Packing Method :
Ammo Pack
Radial
Multilayer :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
100V
Size / Dimension :
0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±10%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead/Base Style :
Kinked
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Pitch :
5.0038mm
Temperature Characteristics Code :
Through Hole
Terminal Pitch :
5mm
Length :
4mm
Terminal Shape :
Wire
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Width :
2.5mm
Mount :
Capacitance :
0.022µF
Datasheets
FA28X7R2A223KNU06
TDK Corporation FA28X7R2A223KNU06
FA 0.022μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial