FA28X7R2A222KNU06
Mfr.Part #
FA28X7R2A222KNU06
Description
CAP CER 2200PF 100V X7R RADIAL
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Factory Lead Time :
24 Weeks
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Lead Pitch :
5.0038mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Through Hole
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Length :
4mm
Mount :
Packaging :
Tape and Box (TB)
Temperature Coefficient :
X7R
Packing Method :
Ammo Pack
Lead/Base Style :
Kinked
Capacitance :
2200pF
Number of Terminations :
2
Width :
2.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Terminal Pitch :
5mm
Ratings :
AEC-Q200
Terminal Shape :
Wire
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Voltage - Rated :
100V
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Datasheets
FA28X7R2A222KNU06
TDK Corporation FA28X7R2A222KNU06
FA 2200pF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial