FA28X7R2A153KNU06
Mfr.Part #
FA28X7R2A153KNU06
Description
CAP CER 0.015UF 100V X7R RADIAL
Ceramic Capacitors
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±10%
Temperature Characteristics Code :
X7R
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Lead Pitch :
5.0038mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Multilayer :
yes
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Published :
Size / Dimension :
0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Temperature Coefficient :
X7R
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Pitch :
5mm
Voltage - Rated :
100V
Ratings :
AEC-Q200
Lead/Base Style :
Kinked
Factory Lead Time :
24 Weeks
Length :
4mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Mount :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Width :
2.5mm
Capacitance :
0.015µF
Series :
FA
Packing Method :
Ammo Pack
Datasheets
FA28X7R2A153KNU06
TDK Corporation FA28X7R2A153KNU06
FA 0.015μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial