FA28X7R2A152KNU06
Mfr.Part #
FA28X7R2A152KNU06
Description
CAP CER 1500PF 100V X7R RADIAL
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Published :
Lead Pitch :
5.0038mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
Automotive
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Pitch :
5mm
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
X7R
Width :
2.5mm
Capacitance :
1500pF
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Box (TB)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Terminal Shape :
Wire
Packing Method :
Ammo Pack
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
100V
Length :
4mm
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Series :
FA
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Lead/Base Style :
Kinked
Datasheets
FA28X7R2A152KNU06
TDK Corporation FA28X7R2A152KNU06
FA 1500pF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial