FA28X7R2A102KNU06
Mfr.Part #
FA28X7R2A102KNU06
Description
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL
Stock
498
In Stock :
498
Ceramic Capacitors
Mount :
Published :
2013
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
Lead/Base Style :
Kinked
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Pbfree Code :
yes
Lead Pitch :
5.0038mm
Capacitance :
1000pF
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Voltage - Rated :
100V
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Tolerance :
±10%
Datasheets
FA28X7R2A102KNU06
TDK Corporation FA28X7R2A102KNU06
FA 1000pF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -55°C~125°C Through Hole Radial