FA28X7R1H682KNU06
Mfr.Part #
FA28X7R1H682KNU06
Description
CAP CER 6800PF 50V X7R RADIAL
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
Voltage - Rated :
50V
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Packaging :
Tape and Box (TB)
Package / Case :
Radial
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Shape :
Wire
Temperature Characteristics Code :
Not Applicable
Mount :
Through Hole
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Number of Terminations :
2
Terminal Pitch :
5mm
Tolerance :
±10%
Capacitance :
6800pF
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Automotive
Pbfree Code :
yes
Length :
4mm
Lead Pitch :
5.0038mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Multilayer :
yes
Packing Method :
Ammo Pack
Lead/Base Style :
Kinked
AEC-Q200
Width :
2.5mm
Datasheets
FA28X7R1H682KNU06
TDK Corporation FA28X7R1H682KNU06
FA 6800pF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial