FA28X7R1H154KRU06
Mfr.Part #
FA28X7R1H154KRU06
Description
CAP CER 0.15UF 50V X7R RADIAL
Stock
134
In Stock :
134
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Tolerance :
±10%
Length :
4mm
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
0.15μF
Published :
2013
Packing Method :
Ammo Pack
Width :
2.5mm
Ratings :
AEC-Q200
Terminal Pitch :
5mm
Size / Dimension :
0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
Automotive
Dielectric Material :
Ceramic
Voltage - Rated :
50V
Multilayer :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mount :
Through Hole
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Pbfree Code :
yes
Lead/Base Style :
Kinked
Terminal Shape :
Wire
Number of Terminations :
2
Datasheets
FA28X7R1H154KRU06
TDK Corporation FA28X7R1H154KRU06
FA 0.15μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial