FA28X7R1H103KNU06
Mfr.Part #
FA28X7R1H103KNU06
Description
CAP CER 10000PF 50V X7R RADIAL
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Temperature Characteristics Code :
ROHS3 Compliant
Mount :
X7R
Width :
2.5mm
Size / Dimension :
0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Terminal Pitch :
5mm
Series :
FA
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
24 Weeks
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±10%
Capacitance :
10000pF
Formed Leads - Kinked
Length :
4mm
Number of Terminations :
2
Automotive
Multilayer :
yes
Packing Method :
Ammo Pack
Voltage - Rated :
50V
Lead/Base Style :
Kinked
Lead Pitch :
5.0038mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Shape :
Wire
Datasheets
FA28X7R1H103KNU06
TDK Corporation FA28X7R1H103KNU06
FA 10000pF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial