FA28X7R1H102KNU06
Mfr.Part #
FA28X7R1H102KNU06
Description
CAP CER 1000PF 50V X7R RADIAL
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
1000pF
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Width :
2.5mm
Ratings :
AEC-Q200
Terminal Shape :
Wire
Factory Lead Time :
24 Weeks
Pbfree Code :
yes
Lead/Base Style :
Kinked
Mount :
Through Hole
Terminal Pitch :
5mm
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
Formed Leads - Kinked
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Published :
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Characteristics Code :
X7R
Lead Pitch :
5.0038mm
Length :
4mm
Multilayer :
yes
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Packing Method :
Ammo Pack
Voltage - Rated :
50V
Packaging :
Tape and Box (TB)
Datasheets
FA28X7R1H102KNU06
TDK Corporation FA28X7R1H102KNU06
FA 1000pF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial