FA28X7R1E105KRU00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FA28X7R1E105KRU00
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1UF 25V X7R RADIAL
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Series :
FA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
AEC-Q200
Capacitance :
1μF
Packaging :
Bulk
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Published :
Package / Case :
Radial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Size / Dimension :
0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Factory Lead Time :
24 Weeks
Applications :
Automotive
Voltage - Rated :
25V
Temperature Coefficient :
X7R
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
FA28X7R1E105KRU00
TDK Corporation FA28X7R1E105KRU00
FA 1μF 25V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -55°C~125°C Through Hole Radial