FA28NP02A561JNU00
Mfr.Part #
FA28NP02A561JNU00
Description
CAP CER 560PF 100V NP0 RADIAL
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Voltage - Rated :
100V
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Size / Dimension :
0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
Capacitance :
560pF
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Tolerance :
±5%
Datasheets
FA28NP02A561JNU00
TDK Corporation FA28NP02A561JNU00
FA 560pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -55°C~150°C High Temperature Through Hole Radial
FA28NP02A561JNU00 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.
FA28NP02A561JNU00 Features
a size/dimension of 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm