FA28NP02A332JNU00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FA28NP02A332JNU00
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3300PF 100V NP0 RADIAL
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Applications :
Automotive
Factory Lead Time :
24 Weeks
Voltage - Rated :
100V
Series :
FA
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Feature :
High Temperature
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Ratings :
AEC-Q200
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Capacitance :
3300pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial
Datasheets
FA28NP02A332JNU00
TDK Corporation FA28NP02A332JNU00
FA 3300pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -55°C~150°C High Temperature Through Hole Radial
FA28NP02A332JNU00 Overview
Ceramic capacitor is 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.
FA28NP02A332JNU00 Features
a size/dimension of 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm