FA28NP02A271JNU06
Mfr.Part #
FA28NP02A271JNU06
Description
CAP CER 270PF 100V NP0 RADIAL
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Capacitance :
270pF
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Pitch :
5.0038mm
Size / Dimension :
0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
Tolerance :
±5%
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
100V
Production (Last Updated: 1 month ago)
Mount :
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead/Base Style :
Kinked
Datasheets
FA28NP02A271JNU06
TDK Corporation FA28NP02A271JNU06
FA 270pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -55°C~150°C High Temperature Through Hole Radial