FA28NP02A152JNU06
Mfr.Part #
FA28NP02A152JNU06
Description
CAP CER 1500PF 100V NP0 RADIAL
Voltage - Rated :
100V
Size / Dimension :
0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Capacitance :
1500pF
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Lead/Base Style :
Kinked
Published :
Mount :
AEC-Q200
Lead Pitch :
5.0038mm
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Series :
FA
Pbfree Code :
yes
Datasheets
FA28NP02A152JNU06
TDK Corporation FA28NP02A152JNU06
FA 1500pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -55°C~150°C High Temperature Through Hole Radial