FA28NP02A152JNU00
Mfr.Part #
FA28NP02A152JNU00
Description
CAP CER 1500PF 100V NP0 RADIAL
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Capacitance :
1500pF
Size / Dimension :
0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated :
100V
Packaging :
Bulk
Datasheets
FA28NP02A152JNU00
TDK Corporation FA28NP02A152JNU00
FA 1500pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -55°C~150°C High Temperature Through Hole Radial
FA28NP02A152JNU00 Overview
A 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.
FA28NP02A152JNU00 Features
a size/dimension of 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm