FA28NP02A151JNU00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FA28NP02A151JNU00
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 150PF 100V NP0 RADIAL
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Size / Dimension :
0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
Series :
FA
Published :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Package / Case :
Radial
Feature :
High Temperature
Voltage - Rated :
100V
Capacitance :
150pF
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Applications :
Automotive
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Ratings :
AEC-Q200
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Datasheets
FA28NP02A151JNU00
TDK Corporation FA28NP02A151JNU00
FA 150pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -55°C~150°C High Temperature Through Hole Radial