FA28NP02A102JNU06
Mfr.Part #
FA28NP02A102JNU06
Description
CAP CER 1000PF 100V NP0 RADIAL
Size / Dimension :
0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
Published :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Formed Leads - Kinked
Mount :
Capacitance :
1000pF
Packaging :
Tape and Box (TB)
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Tolerance :
±5%
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Applications :
Automotive
Pbfree Code :
yes
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Lead Pitch :
5.0038mm
Lead/Base Style :
Kinked
Voltage - Rated :
100V
Datasheets
FA28NP02A102JNU06
TDK Corporation FA28NP02A102JNU06
FA 1000pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -55°C~150°C High Temperature Through Hole Radial