FA28NP02A102JNU00
Mfr.Part #
FA28NP02A102JNU00
Description
CAP CER 1000PF 100V NP0 RADIAL
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Size / Dimension :
0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
Packaging :
Bulk
Capacitance :
1000pF
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
100V
Datasheets
FA28NP02A102JNU00
TDK Corporation FA28NP02A102JNU00
FA 1000pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -55°C~150°C High Temperature Through Hole Radial
FA28NP02A102JNU00 Overview
Ceramic capacitor is 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.
FA28NP02A102JNU00 Features
a size/dimension of 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm