FA28NP01H391JNU06
Mfr.Part #
FA28NP01H391JNU06
Description
CAP CER 390PF 50V NP0 RADIAL
Size / Dimension :
0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
Capacitance :
390pF
Applications :
Automotive
Mount :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Tolerance :
±5%
Published :
Lead Pitch :
5.0038mm
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Voltage - Rated :
50V
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
AEC-Q200
Lead/Base Style :
Kinked
Datasheets
FA28NP01H391JNU06
TDK Corporation FA28NP01H391JNU06
FA 390pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -55°C~150°C High Temperature Through Hole Radial