FA28NP01H271JNU06
Mfr.Part #
FA28NP01H271JNU06
Description
CAP CER 270PF 50V NP0 RADIAL
Capacitance :
270pF
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Published :
Lead/Base Style :
Kinked
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Lead Pitch :
5.0038mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
High Temperature
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
FA28NP01H271JNU06
TDK Corporation FA28NP01H271JNU06
FA 270pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -55°C~150°C High Temperature Through Hole Radial