FA28C0G1H392JNU06
Mfr.Part #
FA28C0G1H392JNU06
Description
CAP CER 3900PF 50V C0G RADIAL
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
Wire
Width :
2.5mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Size / Dimension :
0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
Tolerance :
±5%
Applications :
Automotive
Terminal Pitch :
5mm
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead/Base Style :
Kinked
Voltage - Rated :
50V
Ratings :
AEC-Q200
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
Ammo Pack
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Multilayer :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Pitch :
5.0038mm
Mount :
Through Hole
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
3900pF
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Length :
4mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Datasheets
FA28C0G1H392JNU06
TDK Corporation FA28C0G1H392JNU06
FA 3900pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial