FA26X8R1H684KRU00
Mfr.Part #
FA26X8R1H684KRU00
Description
CAP CER 0.68UF 50V X8RADIAL
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Size / Dimension :
0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated :
50V
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Feature :
High Temperature
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
X8R
Tolerance :
±10%
Capacitance :
0.68µF
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Datasheets
FA26X8R1H684KRU00
TDK Corporation FA26X8R1H684KRU00
FA 0.68μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X8R 0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm -55°C~150°C High Temperature Through Hole Radial
FA26X8R1H684KRU00 Overview
A 0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X8R.
FA26X8R1H684KRU00 Features
a size/dimension of 0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm