FA26X8R1H105KRU00
Mfr.Part #
FA26X8R1H105KRU00
Description
CAP CER 1UF 50V X8RADIAL
Stock
101
In Stock :
101
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated :
50V
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Tolerance :
±10%
Capacitance :
1μF
Published :
2013
Size / Dimension :
0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm
Temperature Coefficient :
X8R
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
High Temperature
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Packaging :
Bulk
Datasheets
FA26X8R1H105KRU00
TDK Corporation FA26X8R1H105KRU00
FA 1μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X8R 0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm -55°C~150°C High Temperature Through Hole Radial
FA26X8R1H105KRU00 Overview
A program's size/dimension is 0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm for this device.Its coefficient is X8R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
FA26X8R1H105KRU00 Features
a size/dimension of 0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm