FA26X7R1H335KRU06
Mfr.Part #
FA26X7R1H335KRU06
Description
CAP CER 3.3UF 50V X7R RADIAL
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Terminal Pitch :
5mm
Packing Method :
Ammo Pack
Lead/Base Style :
Kinked
Voltage - Rated :
50V
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Width :
3.5mm
Terminal Shape :
Wire
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Published :
Size / Dimension :
0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm
Tolerance :
±10%
Number of Terminations :
2
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Applications :
Automotive
Lead Pitch :
5.0038mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Temperature Characteristics Code :
X7R
Temperature Coefficient :
X7R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Length :
5.5mm
Dielectric Material :
Ceramic
Multilayer :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Capacitance :
3.3μF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Through Hole
Datasheets
FA26X7R1H335KRU06
TDK Corporation FA26X7R1H335KRU06
FA 3.3μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
FA26X7R1H335KRU06 Overview
A 0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.There is no lead pitch on capacitors, and it is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
FA26X7R1H335KRU06 Features
a size/dimension of 0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm