FA26X7R1E685KRU06
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FA26X7R1E685KRU06
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 6.8UF 25V X7R RADIAL
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
24 Weeks
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Package / Case :
Radial
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Capacitance :
6.8μF
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Packing Method :
Ammo Pack
Temperature Coefficient :
X7R
Lead/Base Style :
Kinked
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tape and Box (TB)
Temperature Characteristics Code :
X7R
Terminal Shape :
Wire
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
±10%
Series :
FA
Size / Dimension :
0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm
Applications :
Automotive
Terminal Pitch :
5mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
25V
Multilayer :
yes
Lead Pitch :
5.0038mm
Dielectric Material :
Ceramic
Length :
5.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Width :
3.5mm
Published :
Datasheets
FA26X7R1E685KRU06
TDK Corporation FA26X7R1E685KRU06
FA 6.8μF 25V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial