FA26C0G2J152JNU06
Mfr.Part #
FA26C0G2J152JNU06
Description
CAP CER 1500PF 630V C0G RADIAL
AEC-Q200
Lead Pitch :
5.0038mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Tolerance :
±5%
Series :
FA
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated :
630V
Radial
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Capacitance :
1500pF
Lead/Base Style :
Kinked
Size / Dimension :
0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Datasheets
FA26C0G2J152JNU06
TDK Corporation FA26C0G2J152JNU06
FA 1500pF 630V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm -55°C~125°C Through Hole Radial